Český jazyk

Recitační soutěž - školní kolo 2021/2022

 

Ve středu 22. února se konalo školní kolo recitační soutěže. Žáci byli rozděleni podle tříd do 4 kategorií. I. kategorii reprezentovalo 7 žáků z 2. a 3. tříd, II. kategorii 15 žáků ze 4. a 5. tříd, III. kategorii 9 žáků z 6. a 7. tříd a IV. kategorii 7 žáků z 8. a 9. tříd.

 

Umístění:

I.kategorie:

1. místo: Táňa Anna Oplocká, 2.B

2. místo: Lenka Rusyniaková, 3.A

3. místo: Tomáš Menšík, 3.B

II.kategorie:

1. místo: Karolína Obručová, 4.A

2. místo: Daniela Vlčková, 5.B

3. místo: Alice Césarová, 4.B

III.kategorie:

  1. místo: Elen Spillerová, 6.A

2. místo: Kristýna Křivánková, 7.A

3. místo: Aneta Münsterová, 6.A

IV. kategorie:

2. místo: Tereza Kovářová, 8.B

3. místo: Matyáš Navrátil, 8.A

Porota se rozhodla, že v této kategorii neudělí 1. místo, protože žádný z výkonů žáků nedosáhl této úrovně.

 

Do okresního kola budou naši školu reprezentovat vždy 2 zástupci z každé kategorie.

Recitátorům děkujeme za jejich výkony a přejeme vám hodně štěstí i v okresním kole.

Mgr. Veronika Šmídová


Okresní kolo recitační soutěže 2020/2021

obrázek recitační soutěž

  

I v letošním školním roce se konala recitační soutěž. Odvážné žákyně naší školy Tereza Kovářová a Natálie Dobiášová ze 7.B se zúčastnily okresního kola recitační soutěže. Všichni účastníci museli nahrát v domácím prostředí video s přednesem své básně. Obě dívky se umístily na krásných místech - Tereza Kovářová získala za svou recitaci 7. místo, Natálie Dobiášová se umístila na 10. místě.

Blahopřejeme děvčatům k jejich úspěchu v recitační soutěži.

Mgr. Veronika Šmídová


Školní kolo recitační soutěže 2019/2020


Ve středu 4. února 2020 proběhlo školní kolo recitační soutěže. Kromě soutěžících se přišli podívat i spolužáci účinkujících, rodiče a paní učitelky. Do soutěže se zapojilo 65 žáků od druhého do devátého ročníku, které hodnotila odborná porota ve složení Naďa Tesaříková, Hana Svobodníková a Bohunka Fréharová. Soutěží provázela paní učitelka Milada Krejčová. Fotografie pořídil žák 9. B Jan Lenert, asistovala Kristýna Kypastová.

V I. kategorii soutěžilo 20 žáků, další 2 žákyně onemocněly.
1. místo Alžběta Kumžáková a Nina Křivánková
2. místo Soňa Vránová
3. místo Karolína Obručová a Daniela Vlčková

Ve II. kategorii soutěžilo 20, 2 žákyně onemocněly.
1. místo Aneta Münsterová
2. místo Jan Wolf
3. místo Aneta Navrátilová

Ve III. kategorii recitovalo 15 žáků, jeden žák nepřišel.
1. místo Natálie Dobiášová
2. místo Tereza Kovářová
3. místo Magdaléna Kumžáková a Miroslav Oplocký 

Ve IV. kategorii soutěžilo 8, jeden žák nepřišel.
1. místo nebylo uděleno
2. místo Martina Šopíková
3. místo Monika Holubová

Děkujeme všem účinkujícím za pěkný kulturní zážitek i za to, že se věnují uměleckému přednesu. Děkujeme žákům dramatického oboru ZUŠ, kteří na naší soutěži vystoupili. Děkujeme učitelům za čas, který věnovali přípravě dětí na soutěž. Letošní recitační soutěž měla dobrou úroveň a věříme, že žáci z 1. až 3. kategorie, kteří postupují do okresního kola, budou naši základní školu úspěšně reprezentovat.
Do okresního kola postupují Alžběta Kumžáková, Nina Křivánková, Aneta Münsterová, Jan Wolf, Natálie Dobiášová a Tereza Kovářová.

Přejeme jim hodně úspěchů.

Naďa Tesaříková a Milada Krejčová

obrázek bez popisuLiterární soutěž o Jaroslavu Foglarovi

Předmětová komise českého jazyka ve spolupráci s městskou knihovnou vyhlásila literární soutěž o Jaroslavu Foglarovi, do níž se zapojili žáci 5. – 9. ročníku. Vyhodnocení literárního testu proběhlo 3. dubna 2019 v městské knihovně, kde žáci dostali diplomy a různé odměny.

Mgr. Naďa Tesaříková

Školní kolo recitační soutěže 2018/2019


Ve středu 4. února 2019 proběhlo školní kolo recitační soutěže. Kromě soutěžících se přišli podívat i žáci školní družiny a spolužáci účinkujících, rodiče a paní učitelky.

Do soutěže se zapojilo 61 žáků od druhého do devátého ročníku, které hodnotila odborná porota ve složení Naďa Tesaříková, Lenka Literová a Hana Svobodníková. Soutěží provázela paní učitelka Aneta Navrátilová. Fotografie pořídil žák 8. B Jan Lenert.


V I. kategorii soutěžilo 23 žáků.


1. místo Kateřina Mizerová a Eliška Drnovská

2. místo Tomáš Pospíšil a Šimon Svoboda

3. místo Nela Flíčková a Daniela Vlčková


Ve II. kategorii soutěžilo 24 žáků.


1. místo Natálie Dobiášová a Tereza Kovářová

2. místo Miroslav Oplocký a Adéla Fidrová

3. místo Magda Kumžáková, Kristýna Křivánková a Adéla Zahradníková


Ve III. kategorii recitovalo 8 žáků.


1. místo Michal Žondra

2. místo Adéla Malíková a Martina Šopíková

3. místo Tereza Kypastová

Ve IV. kategorii soutěžilo 6 žáků.

1. místo Michal Vrána a Patricie Chlíbková

2. místo Kristýna Kypastová

3. místo Monika Holubová


Děkujeme všem účinkujícím za pěkný kulturní zážitek i za to, že se věnují uměleckému přednesu. Děkujeme učitelům za čas, který věnovali přípravě dětí na soutěž. Letošní recitační soutěž měla dobrou úroveň a věříme, že žáci z 2. až 4. kategorie, kteří postupují do okresního kola, budou naši základní školu 19. března úspěšně reprezentovat.


Naďa Tesaříková


Olympiáda v českém jazyce (OČJ) 2019


Olympiáda v českém jazyce je soutěž pro žáky základních a středních škol, jejímž cílem je umožnit talentovaným dětem porovnat úroveň vlastního jazykového a slohového projevu s ostatními a získat motivaci k dalšímu odbornému růstu. V druhé polovině ledna se v Prostějově uskutečnilo okresní kolo OČJ, kam byli jako vítězové školního kola nominováni Tomáš Litera a Diana Navrátilová z 9. třídy. Diana se nemohla ze zdravotních důvodů zúčastnit, a proto naši školu mohl reprezentovat jen Tomáš. A počínal si velmi dobře, protože v konkurenci 43 žáků a studentů z přihlášených škol okresu Prostějov se umístil na 8. místě. Vzhledem k tomu, že prvních 5 míst patřilo studentům gymnázií, obsadil mezi žáky základních škol 3. místo. Děkuji mu za velmi dobrou reprezentaci naší školy.

Mgr. Pavel Janura


obrázek bez popisu

LITERÁRNÍ CENA GYMNÁZIA JIŘÍHO WOLKERA

18.12.2018 v Prostějově


Natálie Dobiášová ze ZŠ Němčice n. H.

Zvláštní cena poroty za vlastní pohádku Oříšková čokoláda

Blahopřejeme!

Mgr. Lenka Literová

obrázek bez popisu

Natálie Dobiášová a Tadeáš Zachrla
- vítězství v celostátní literární soutěži


V sobotu 19. 5. 2018 byli dva žáci naší školy- Natálie Dobiášová a Tadeáš Zachrla – pozváni na vyhlášení výsledků celostátní literární soutěže MALÁ PROSEČ TERÉZY NOVÁKOVÉ. Zde odprezentovali své práce před odbornou porotou, ve které zasedli spisovatelé, herci a učitelé ČJ. Soutěž se koná jednou za 3 roky na počest spisovatelky Terézy Novákové, která v Proseči žila. Letos porotcové vybírali nejlepší práce ze 100 literárních příspěvků a naši malí spisovatelé byli mezi nimi. Navíc z jedné školy a z jedné třídy J Soutěžili v nejmladší kategorii 4. a 5. třída.

A jaké byly výsledky? V kategorii Próza dosáhla Natálie Dobiášová nejvyššího ocenění - a sice 1. místo! Její práce nesla název Klárčin den. Ovšem ani Tadeáš nezůstal nikterak pozadu! V kategorii Poezie získal se svou básní Neznámý krásné 2. místo!

Děti obdržely diplomy a hodnotné ceny. Dále navštívily domek Terézy Novákové, místní ZŠ, kde na ně čekal sváteční oběd, MÚ a muzeum dýmek. Ve škole pak spolužákům ze 4.B udělaly krásné mluvní cvičení o spisovatelce se soutěžemi a kvízy.

Bylo vidět, že jsou z výsledků soutěže nadšení. Není se čemu divit, málo komu se poštěstí mít v 11 letech takové úspěchy. Nemyslíte? Mohu potvrdit, že oba dva jsou velcí talenti a už začínají pracovat na dalších povídkách a básních. Mám z nich velkou radost!

Oběma blahopřeji! Ať se jim v tom literárním tvoření daří.

Mgr. Lenka Literová, ČJ
obrázek bez popisu

Úspěch v celostátní vypravěčské soutěži


Dne 6. dubna 2018 jsem se zúčastnila finále soutěže Vypravuj 2018 - aneb Klání vypravěčů, které se konalo v Praze v divadle Minor. Porota vybírala z 200 zaslaných videí a já byla v kategorii 2. stupeň ZŠ a víceletá gymnázia nominována mezi 7 nejlepších vypravěčů v České republice. Byla to pro mě velká čest a obrovské nadšení!!! Knihy totiž velice miluju a baví mě o nich někomu vyprávět. A tak jsem se začala doma i ve škole cvičit ve svém přednesu, abych na porotu v Praze zapůsobila. Do této soutěže mě přihlásila paní učitelka Lenka Literová,s níž jsem absolvovala přípravy a zpracování textu a poté i cestu do Prahy.

Vyrazily jsme před 5. hodinou ráno vlakem. Cesta trvala víc jak tři hodiny, a tak jsem si mohla kdykoliv zdřímnout. I když jsem se však o to několikrát pokoušela, nešlo to. Byla jsem jako na trní. Moje pocity byly velice rozporuplné. Byla jsem nervózní, ale i natěšená a zvědavá, jaké to bude. Kupodivu cesta uběhla celkem rychle a my jsme vystoupily v Praze – hlavním městě. Byla jsem zde teprve podruhé ve svém životě. Na určené místo jsme dorazily tramvají. Když jsme vstoupily do divadla Minor, dolehla na mě nervozita. Bála jsem se, že to pokazím a hrozně mi bušilo srdce. Usadily jsme se v hledišti a soutěž mohla začít. Nejprve soutěžila I. kategorie. Já jsem byla ve II. kategorii, a tak jsem si musela ještě chvíli počkat. Porota se skládala ze tří členů- scénáristy a dramaturga České televize Jiřího Chalupy, spisovatelky Sandry Vebrové a ředitele nakladatelství Albatros Petra Eliáše.

Když přišla narnřadu II. kategorie, přála jsem si jít vyprávět jako první, abych to měla co nejdříve za sebou. K mému překvapení tomu tak nakonec bylo. Měla jsem strašnou trému. Klepaly se mi ruce a třásly nohy. Dokonce mi drkotaly i zuby. To víte, taková zodpovědnost! Přišla jsem k mikrofonu a začala vyprávět. A najednou ze mě tréma úplně opadla, prostě zmizela. Dívala jsem se do hlediště a soustředila se jen na obsah knihy, abych to řekla co nejlépe. Hlediště bylo z části zahalené do tmy, a tak pro mě nebyl problém se na diváky podívat. Obsah knihy jsem znala velmi dobře, a tak jsem vyprávěla dál a dál bez jediné chybičky. Bylo to, jako kdybych měla celý obsah napsaný před sebou a jen jsem to četla. Když jsem své vyprávění ukončila, měla jsem z toho dobrý pocit. Po mně šlo na řadu dalších šest soutěžících. Při vyhlášení mé kategorie jsem měla celou dobu zatajený dech a srdce mi bušilo jako o závod. A i když mé jméno mezi třemi nejlepšími vypravěči nepadlo,rnnevadilo mi to. I když jsem byla trochu zklamaná, probřesklo mi, že jsem se snažila a odvyprávěla to, jak nejlépe jsem dovedla. Paní učitelka byla moc šťastná a chválila mě za to, že jsem touto soutěží zpečetila svůj čtenářský a vypravěčský um za celých 9 let na ZŠ. Škoda prý, že jsem nešla na tu knihovnickou školu! Kdo ví, třeba někdy!?

Soutěže jsem se zúčastnila velmi ráda, vždyť umístit se na 4.- 7. místě v celostátní soutěži a ještě k tomu v Praze, je pro člověka nezapomenutelný zážitek. Konec konců jsem si s sebou odnesla domů jako dárek z Albatrosu dvě úžasné knihy a spoustu zážitků ze setkání s významnými literárními osobnostmi. Nemohu zapomenout ani na procházky Prahou na Václavské a Staroměstské náměstí, k divadlu ABC, Lucerně, jízdu metrem a Regio Jetem, ale především na dobrý pocit, že jsem na jevišti v divadle Minor ze sebe dostala to nejlepší. Na tuto soutěž budu ještě dlouho a dlouho vzpomínat!

Miroslava Minaříková, žákyně 9. roč. ZŠ Němčice n. H.

obrázek bez popisu

Sovičkiáda - podzim 2017

Martin Kyselák opět bodoval I v letošním ročníku literární soutěže Sovičkiáda se Martinovi dařilo, se svou básní obsadil ve velké konkurenci třetí místo. Blahopřejeme a přejeme Martinovi, aby mu to „literární střevo“ ještě dlouho vydrželo.

Mgr. Naďa TesaříkováRecitační soutěž - školní kolo - únor 2017


Ve středu 8. února se uskutečnilo školní kolo recitační soutěže. Zúčastnilo se ho přes 50 žáků druhého až devátého ročníku. Své kamarády přišli podpořit i spolužáci, mezi diváky byly i maminky a paní učitelky. Celou akci fotografoval Petr Kundel z 9. třídy, na organizaci se podílely paní učitelka Milada Krejčová a Naďa Tesaříková.

Porota ve složení paní učitelka Naďa Tesaříková, paní vychovatelka Hana Svobodníková a paní Jitka Hanáková, pracovnice Městské knihovny v Němčicích a. H., měla odpovědnou práci, aby posoudila výkony všech žáků. Nakonec rozhodla takto:

KategorieUmístěníJméno
1. kategorie1. místoMiroslav Oplocký 3.B
2. místoKristýna Křivánková 2. A
3. místoAdéla Zahradníková 2.A a Magdalena Kumžáková 3. A
2. kategorie1. místoLucie Mekysková 5.A
2. místoDominik Majer 5. B a Eva Ježková 5. B
3. místoMichal Bosák 4. A a Tereza Kypastová 4. B
3. kategorie1. místoDavid Žondra 6. B
2. místoKristýna Kypastová 6. B
3. místoPetr Křupka 7. A
4. kategorie1. místonebylo uděleno
2. místoVojtěch Pina 9.tř.
3. místoVlastimil Adam Palíšek 8. A

Žáci, kteří se umístili na 1. a 2. místě, postupují do okresního kola recitační soutěže.
Všem dětem děkujeme za pěkný kulturní zážitek.

M. Krejčová, předmětová komise ČJ

Základní škola Němčice nad Hanou

Ředitelka školy:
Mgr. Hana Matušková 
582 386 579, 606 605 214
skola@zsnemcicenh.cz

Sborovna (omlouvání žáků):
582 386 537

Kancelář:
Jana Kantorová, 
Vanda Dokoupilová
582 386 259 

Školní družina:
582 386 263

Školní poradenské pracoviště:
PhDr. Magdalena Nováková
582 386 202, 776 280 820
magdal.novak@seznam.cz

Vedoucí jídelny:
Václava Budíková
582 386 050

Cookies - © 2024 ZŠ Němčice nad Hanou