Cyklovýlet

Na čtvrtek 24. 6. jsme měli naplánovaný cyklovýlet s deváťáky, trasa Němčice nad Hanou – Morkovice. Trochu jsme se obávali, jaké bude počasí, protože v noci byla velká bouřka. Naštěstí se počasí umoudřilo a přálo nám.

Ráno jsme se před osmou hodinou sešli v hojném počtu před školou. Pan učitel Pozdíšek dal všem školení o bezpečnosti a jak se správně chovat při jízdě na kole. Poté jsme už vyjeli od školy na cyklostezku. Cesta nám svižně ubíhala i přes malé zádrhele, se kterými si skvěle poradil pan učitel Kašpar, byl na tyto menší potíže vybaven pumpičkou a nářadím na kolo.

Po deváté hodině jsme všichni dojeli k ZZS v Morkovicích, kde jsme měli domluvenou návštěvu stanice. Z důvodu covidových opatření jsme sice nemohli dovnitř, ale pan záchranář ochotně vyjel se sanitou před budovu. Jeho výklad byl plný zajímavých informací, vysvětlil nám, jak funguje vybavení sanitky a na co se různé přístroje používají. Žáci si také některé z nich mohli vyzkoušet na vlastní kůži. Nakonec měli spoustu otázek, které pan záchranář zodpověděl. Doufám, že tato návštěva byla poučná pro každého. Rozloučili jsme se a pokračovali dále ke košíkářskému muzeu, kde už nás netrpělivě očekávala paní průvodkyně. Zde jsme se dozvěděli něco z historie košíkářství v Morkovicích nebo jaké výrobky se dají z proutí vyrobit. Žáci si mohli vyzkoušet loupání proutí, zjistili, že to není nic jednoduchého. Před muzeem jsme se posilnili na zpáteční cestu.

V Prasklicích nás čekal u cyklostezky pan starosta a zavedl nás na Křéby. Tam jsme si poslechli zajímavosti o této národní přírodní památce, jaké druhy rostlin a živočichů se na tomto místě nacházejí. A že to není jen chráněná krajinná oblast, ale také poutní místo.

Pak už jsme pokračovali s malou zastávkou v Nezamyslicích u kaple, kde jsme se osvěžili ze studánky ledovou vodou. Po příjezdu ke škole jsme měli v nohách desítky ušlapaných kilometrů a unaveni se rozjeli do svých domovů.

Výlet zvládli všichni bez úrazu, a i když někteří lehce naříkali, protože bylo opravdu velké teplo, věřím, že se tato akce líbila a zároveň byla prospěšná.

Alena Janíková

asistent pedagoga