Exkurze - Česká spořitelna

Abeceda peněz - pokračování

V minulém školním roce jsme se zapojili do projektu finanční gramotnosti České spořitelny Abeceda peněz. Z vydělaných peněz z jarmarku, který se uskutečnil v červnu 2019, třída 5.A podnikla 23.10.2019 výlet, na kterém se žáci dohodli. Jeli jsme vlakem do kina do Olomouce na premiéru filmu Zloba: Královna všeho zlého. Užili jsme si film i drobné občerstvení. Zbytek peněz jsme věnovali na nákup granulí pro opuštěné pejsky organizaci Russell Rescue v Kojetíně. Ať si pejsci užijí tak jako my!

Mgr. Michaela Slavíková

Reakce z organizace pro opuštěné pejsky:

„Velmi děkujeme žákům 5. A ze Základní školy Němčice nad Hanou a jejich paní učitelce Michaele Slavíkové za dar pro naše pejsky! Je úžasné vidět, že už takovým mládežníkům záleží na opuštěných pejscích. Jste nejlepší!
Děkujeme také JK ANIMALS za to, že objednávku zdvojnásobil.
Na fotce pózuje fenečka Dominika, toho času po kastraci, takže ještě s nafukovacím límcem.“

Abeceda peněz 2019

Projekt České spořitelny Abeceda peněz nás baví

Naši žáci čtvrtých tříd se zapojily do projektu České spořitelny „Abeceda peněz", který je zaměřen na finanční gramotnost žáků 1. stupně ZŠ. Projekt je rozdělen do 3. částí.
Začátkem dubna jsme šli na exkurzi do České spořitelny, kde jsme se dozvěděli mnoho zajímavých a nových informací. Třídy se rozdělily na menší skupinky a ty v doprovodu dvou manažerek projektu a zaměstnanců pobočky prošly důležitá a pro veřejnost nepřístupná místa. Viděli jsme trezor, milion korun v bankovkách, stroj na přepočítávání peněz, různé druhy bankovek. Také jsme si vyzkoušeli vložit kartu do bankomatu a zadat PIN. Dostali jsme v sáčku koruny, provedli jsme odhad, pak jsme spočítali. Stoprocentní kontrolu jsme provedli pomocí počítacího stroje. Zajímavé bylo online spojení s bankéřem.
Dalším krokem v projektu je založení firmy a vymyšlení názvu našich společností. V bance jsme si odhlasovali, že se naše firma bude jmenovat Podnikatelé v akci pro 4. B a 4. A zvolila název Trollové. Slečny účetní převzaly v bance půjčku 3 000 Kč na nákup materiálu na poslední součást projektu, v níž vyrábíme výrobky na jarmark. Půjčku musíme později samozřejmě vrátit. Ve firmě máme zvoleného ředitele, zástupce ředitele, účetní a další důležité funkce.
Poté nám nezbylo nic jiného než plánování Jarního jarmarku a výroba produktů, které chceme prodávat. Vydělané peníze chceme použít na nějaký famózní výlet.  Už máme několik výrobků z betonu, papíru, z látky, soli, zajímavé lesky na rty, aj. Rodiče i paní učitelky nám také přislíbili pomoc, napečou sladké překvapení a zazpívají nám při jarmarku. Výzdoba stánků je již také hotová a pozvánky jsme vytvořili v hodinách výtvarné výchovy a praktických činností. Paní ředitelka s paní zástupkyní nám pomohly s tiskem, se zveřejněním této super akce, s kopírováním pozvánek. Paní manažerky projektu zase s vyráběním úžasné koupelové soli, s doděláním některých výrobků a drobností a se zajištěním teplých nápojů na jarmark.

A kdy se náš Jarní jarmark bude konat?

Ve čtvrtek 30. května 2019 a v úterý 4. června 2019 před budovou České spořitelny v Němčicích nad Hanou od 13:00 hod.
Nezapomeňte se na nás přijít podívat a něco si od nás koupit, ať se nám splní náš sen.

Co je ABECEDA PENĚZ?
Cílem projektu je nechat děti nahlédnout do světa financí a podnikání a umožnit jim zažít si vše interaktivní a hravou formou.

Co děti čeká?
Poznají hodnotu peněz i rizika hospodaření s nimi. Uvědomí si, že peníze se musí vydělat.
Jak? Děti si samy vyberou svůj cíl, na který chtějí vydělávat a zvolí si svůj podnikatelský záměr.

Co projekt dětem a škole přinese?
Projekt podporuje všechny klíčové kompetence a rozvoj dovedností.

Žáci 4. tříd, Mgr. Lucie Kašparová, Mgr. Michaela Slavíková

Abeceda peněz - duben 2019

V rámci finanční gramotnosti se naši žáci čtvrtých ročníků zapojili do projektu České spořitelny s názvem Abeceda peněz. Kromě návštěvy v prostorách České spořitelny v Prostějově, kam se zákazníci běžně nedostanou, si vyzkoušejí rozjet vlastní firmu. Založí si firmu, vymyslí produkty, které následně prodají na jarmarku. Díky vydělaným penězům budou žáci bohatší nejen o prostředky třeba na třídní výlet, ale hlavně o zážitky i vědomosti. Jarmarky čtvrtých tříd se uskuteční na pobočce ČS v Němčicích nad Hanou a to ve dnech:

čtvrtek 30. 5. 2019 - jarmark 4.B

úterý      4. 6. 2019 - jarmark 4.A