Exkurze v pálenice

Je poslední den v měsíci únoru, 28.2.2019, Na tento den jsme se objednali s 9. třídou ZŠ Němčice nad Hanou na exkurzi do pálenice Mlýnský dvůr. V chemii se učíme o derivátech uhlovodíků a alkoholy mezi ně patří. Je dobré, když žáci mohou vidět v praxi některé metody z chemické laboratoře. Vidět ve skutečnosti destilační kolonu, být u toho, kdy získáme z kvasu čistý alkohol, je pro žáky zážitek. Takový jsme měli dnes v pálenici. Provázel nás sám jeden z majitelů, pan Procházka a žáci se z jeho výkladu dozvěděli praktické rady, které mohou jednou v životě uplatnit, když budou chtít zpracovat ovoce ze zahrad. Jak to viděli sami žáci, dokládají jejich příspěvky.

Mgr. Vladimíra Vránová

Ve čtvrtek 28. 2. 2019 jsme my 9. třída společně s naší paní učitelkou chemie Vladimírou Vránovou navštívili pálenici Mlýnský dvůr v Němčicích nad Hanou. Před budovou nás v 10:00 přivítal pan Procházka, který nás celou exkurzí provázel. Jakmile jsme vešli do pálenice tak nás ovanula vůně pálenky. Někteří krčili nosy a jiní se zhluboka nadechovali. Poté jsme byli poučeni, jak celý proces pálení alkoholu probíhá a nakonec nám byl dán prostor k otázkám. Samozřejmě jedna z hlavních věcí, na které jsme se ptali, byla ta jestli můžeme ochutnat, s tím jsme ale moc nepochodili, takže další otázky se vztahovaly k alkoholu co zrovna probíráme v chemii. Po dobu exkurze jsme se dozvěděli spoustu zajímavých informací, podívali jsme se na část procesu pálení a nakonec jsme dostali i müsli tyčinkou, kterou všichni z nás náležitě ocenili. Poté jsme se s panem Procházkou rozloučili, poděkovali jsme a vydali se bohužel zpět do školy.

Navrátilová Diana, žákyně 9. tř.

Jednoho dne nám paní učitelka Vránová ve škole oznámila, že v souvislosti s učivem chemie 9. třídy navštívíme pálenici v Němčicích nad Hanou. V rámci tohoto předmětu se totiž učíme také o alkoholech a jejich vzniku.
     Ve čtvrtek 28. února 2019 jsme tedy vyrazili na exkurzi. Na místě nás přivítal pan Ing. Procházka, který nás celou návštěvou provázel a odpovídal na naše dotazy. Vidět na vlastní oči výrobu alkoholu a doplnit si informace v praxi bylo pro nás velkým přínosem.
     Dozvěděli jsme se spoustu zajímavých věcí o pálení slivovice, o které jsme do té doby - minimálně já - nevěděl.
     Jelikož ještě nikdo ze třídy nemá 18 let, žádná ochutnávka neproběhla, i přesto že někteří spolužáci měli zájem.
     Můžu říct za celou třídu, že jsme si tuto návštěvu užili a nakonec jsme jako bonus ještě dostali sladkou odměnu v podobě tyčinky.
     Moc děkujeme panu Ing. Procházkovi, paní jednatelce RNDr. Procházkové, ale především paní učitelce Vránové naší základní školy, která nám zajistila zajímavou exkurzi spojenou s pěkným - téměř už jarním - výletem.

Tomáš Litera, 9. tř.