Koncerty Lyra 2018

KONCERTY LYRA 2018 a ZŠ Němčice nad Hanou

Letošní koncerty Lyry byly opravdu výjimečné. V první řadě to bylo tím, že LYRA slavila 20. jubilejní ročník a ve druhé řadě – premiéra a slavnostní okamžik pro Němčice nad Hanou. I my jsme mohli být u toho! A to díky vítězství TOMÁŠE LITERY v minulém ročníku celostátní pěvecké soutěže LYRA 2017 v Moravském Krumlově. Nejlepší zpěváci soutěže ze všech 4 kategorií totiž letos secvičili 6 duetových poprockových písní s kapelou DREAMS, aby se mohli představit na Lyra koncertech 2018. To vše pod taktovkou Mgr. Dagmar Čeperové a jejího realizačního týmu.

Zkoušky se odehrávaly v zámku v Tulešicích a pro některé duety bylo dosti náročné se vůbec na zkouškách potkat. To platilo i pro duet Tomáše Litery z Němčic s Barborou Štanclovou ze Znojma. Dělilo je 120 km a navíc Bára v době zkoušek zpívala v Brně v muzikálu Big. Vše ale nakonec klaplo na jedničku.

Kromě toho měli všichni za úkol natočit několik videozáběrů ze svého života a aktivit, které pak byly sestříhané do videomedajlonku. My jsme nejprve pořídili společné záběry ze Znojma a Aqualandu Moravia. A pak přijíždí kameraman Tomáš Fraus i k nám do Němčic a Vrchoslavic. Nejprve zavítal do ZŠ Němčice nad Hanou, a sice do pěveckého sboru Skřivánek, jehož je Tomáš Litera sólistou. Poté v záběru zaperlili spolužáci z 9. třídy a jako hosté v klipu i jeho dobří kamarádi Mira Oplocký a Matěj Svoboda.

13. listopadu začalo koncertní turné LYRY s celým hudebním ansámblem - 12 zpěváků, kapela složená z vynikajících muzikantů, zvukaři, osvětlovači s LED obrazovkou 5 x 3 metry, maskérky, organizační zázemí a rodiče nebo učitelé. Všech 17 koncertů po naší vlasti skvěle uváděl moderátor rádia KISS Dušan Binka. Největší potlesk a úžasná atmosféra asi panovala v Ivančicích u Brna na 3 dopoledních koncertech. Děti ze základních škol skandovaly a tančily od začátku až do konce i se svými paními učitelkami. Něco takového se musí opravdu vidět. Obrovská pozitivní energie, radost a nadšení! To se to pak zpěvákům zpívalo! Na večerní koncert do Ivančic pak dorazili i vítězové letošní LYRY 2018. Mezi nimi i z naší ZŠ Němčice nad Hanou – Miroslav Oplocký, David a Adéla Zahradníkovi a Lenka Heráková. Všichni se snažili a zazpívali krásně. Jako ivančický bonbónek byla - po Marku Ztraceném a Michalu Hrůzovi v porotě Lyry – i návštěva televizního kameramana!!!

Následovala další a další vystoupení. Ve čtvrtek 22.11. pak všichni navečer přejíždí ze Znojma do Němčic! Hurá! Je to pro nás velká pocta! Tekutá a vdolečková zdravice a poté chystání aparatury v místním kinosále, zvučení, ubytování a večeře v Penzionu Zátiší. Nechybí ani skvělá zábava, kytara, zpěv a noční ohňostroj. Tož 20 let LYRY se slaví jen jednou v životě, né?! A to už tu máme páteční ráno - 23. listopadu a poslední 2 koncerty pro děti ze ZŠ, které udělaly tečku v lyrácké koncertní šňůře.

Nálada v průběhu písní postupně gradovala, až u pódia tancovalo a skandovalo několik desítek dětí. Romantickou náladu vytvořili všichni žáci v hledišti s rozsvícenými mobily, se kterými mávali do rytmu milostného duetu. V podání Karla Dvořáka a Jany Novákové z Mezinárodní konzervatoře Praha zazněla tklivá píseň Vloupám se. Poté sklízí bouřlivý potlesk píseň Slunce od Vojty Drahokoupila - tentokrát v podání němčického zpěváka Tomáše Litery a znojemské (brněnské) muzikálové hvězdičky Barbora Štanclové. Tato dvojice zaznamenala po všech koncertech také velký ohlas fanoušků na FB. Nevyhli se ani focení do novin a televizním kamerám.

Po písni Magdaléna od skupiny Jelen, kterou si s kapelou ve čtyřhlasu vystřihli Jasmína a Matyáš Hnilicovi z Argemy, následovala závěrečná píseň Cyklista od Olgy Lounové. Na jeviště byli k písni přizváni všichni účinkující spolu s němčickými sólisty z pěveckého sboru Skřivánek – Miroslavem Oplockým, Adélou a Davidem Zahradníkovými, Lenkou Herákovou a Terezou Kovářovou. Atmosféra byla nádherná. Zpívalo a tančilo se na pódiu, pod ním, i v hledišti. S posledním tónem jsou tu děkovné kytky pro Dagmar Čeperovou a Dušana Binku a pro všechny zpěváky dárkové hrnky s logem naší školy. Jako třešnička na dortu byl dort sám s jubilejní LYRA 20-tkou.

Velké poděkování patří Mgr. Dagmar Čeperové a jejímu skvělému týmu, který dělá pro děti základních a středních škol tak úžasné akce s úsměvem na rtech a srdcem na dlani. Ráda bych vzdala hold rodičům Oplockým a Zahradníkovým za pomoc s organizací koncertu v Němčicích a jeho sponzoringu. Dále pak díky nejen paní Kovářové za krásný obří LYRA dort, ZŠ Němčice nad Hanou za hrnky s logem školy, POŠ Němčice nad Hanou, Penzionu Zátiší, kulturnímu středisku a PROSTĚJOVSKÉMU DENÍKU, ale i nejmenovaným sponzorům  Děkujeme též MÚ a zastupitelům města Němčice nad Hanou – paní místostarostce Ing. Janě Oulehlové, bývalé starostce Ivaně Dvořákové za jejich návštěvu a především Ing. Miroslavu Oplockému za hudební podporu naší školy.

Ať žije 20. ročník LYRY, nezapomenutelné zážitky a radostné tóny v našich srdcích….

Pohodový Advent 

Mgr. Lenka Literová

sbormistryně PS Skřivánek ZŠ Němčice n. H.