Návštěva polských žáků a učitelů u nás ve škole

Návštěva polských žáků a učitelů na naší škole v rámci projektu V4

V neděli 15. října přijelo 11 žáků a tři paní učitelky ze Základní školy gen. Tadeusza "Bora" Komorowskiego z polského města Grudziadz na týdenní výměnný pobyt v rámci projektu Mezinárodního visegrádského fondu. Po příjezdu se žáci ubytovali v rodinách dětí, které v září navštívily Grudziadz.

V pondělí se žáci a učitelé sešli ve škole, kde je přivítala paní ředitelka. Žáci z 9. A si připravili prezentaci o naší škole, a pak polskou návštěvu po škole provedli. Jak paní učitelky, tak polští žáci byli z naší školy nadšení a moc se jim líbila. Po svačině se všichni vydali pěšky do Vrchoslavic, aby si vyzkoušeli lukostřelbu. I když byla zima, všichni si lukostřelbu užili.

V úterý se česko-polská skupina žáků a učitelů vydala na výlet do Kroměříže, kde je čekali studenti Arcibiskupského gymnázia, kteří je v angličtině provedli po historickém centru města a Podzámecké zahradě. Pak žáci navštívili Muzeum Kroměřížska a hledali poklady staré půdy. Odpoledne strávili se svými rodinami.

Ve středu žáci navštívili jeskyni Výpustek, která patří mezi nejvýznamnější jeskynní systémy Moravského krasu a má bohatou historii. Již v
17. století jeskyni navštěvovali mastičkáři, kteří zde nacházeli kosti pravěkých zvířat. Za 1. republiky jeskyně sloužila k těžbě fosfátových hlín a za 2. světové války jako továrna na letecké motory. V 60. letech 20. století bylo v jeskyni tajné vojenské velitelství. Prohlídka jeskyně byla velmi zajímavá a všem se velice líbila. Prohlídku ocenili zvláště polské děti, protože většina z nich byla v jeskyni vůbec poprvé v životě.


Ve čtvrtek se žáci vypravili na výlet do Olomouce. Dopoledne poznávali památky této hanácké metropole. Díky skvělému výkladu pana průvodce se dozvěděli hodně zajímavostí. Po obědě zamířili do interaktivního muzea Pevnost poznání, kde strávili část odpoledne. I když počasí výletníkům příliš nepřálo, výlet do Olomouce si užili.

Poslední den projektového týdne strávili žáci ve škole. Nejdříve odpovídali na otázky a luštili křížovky, které si pro ně nachystaly žákyně 9. B. Potom ve skupinkách vytvořili plakáty s místy, která se jim nejvíce líbila během pobytu v Polsku a České republice. Pak si sdělili své dojmy ústně. Nakonec si zahráli hru Kahoot, ve které prokázali své znalosti o těchto dvou zemích. Odpoledne a poslední večer strávili se svými českými rodinami. Polská skupinka žáků a učitelů odjela v sobotu ráno vlakem zpět do Grudziadzu. Žáci spolu strávili celkem dva týdny a měli tak možnost poznat kulturu jiného národa, respektovat jiné zvyky a tradice, poznat kulturní památky obou zemí, komunikovat v cizím jazyce a tím se i zlepšit ve svých jazykových dovednostech. Program se líbil nejen nám, ale i partnerské škole z polského Grudziadzu, jejíž představitelé nám nabídli možnost další spolupráce.

Mgr. Daniela Dvořáková

Základní škola Němčice nad Hanou

Ředitelka školy:
Mgr. Hana Matušková 
582 386 579, 606 605 214
skola@zsnemcicenh.cz

Sborovna (omlouvání žáků):
582 386 537

Kancelář:
Jana Kantorová, 
Vanda Dokoupilová
582 386 259 

Školní družina:
582 386 263

Školní poradenské pracoviště:
PhDr. Magdalena Nováková
582 386 202, 776 280 820
magdal.novak@seznam.cz

Vedoucí jídelny:
Václava Budíková
582 386 050

Cookies - © 2024 ZŠ Němčice nad Hanou