Projektové dny - 1. stupeň 2023/2024

FINANČNÍ GRAMOTNOST-projektové dny 17. a 18. 10. 2023 na 1. stupni

Říjnové projektové dny byly na 1. stupni věnovány finanční a digitální gramotnosti. Tu finanční děti objevovaly prostřednictvím daltonského učení (viz. níže), které se prolínalo všemi předměty. Některé třídy navštívily místní obchod s potravinami, děti měly za úkol odhadnout cenu nákupu, vyhledat skutečné ceny zboží a nakoupit. Na tyto projektové dny naváží žáci druhých a čtvrtých tříd i v projektu ABECEDA PENĚZ, na němž dlouhodobě spolupracujeme s Českou spořitelnou.

V rámci druhého projektového dne připravily paní učitelky pro děti vyučování plné aktivit s digitálními technologiemi. Práce na počítači, tabletu, interaktivní cvičení, základy programování s bee boty-to jsou aktivity, které děti baví a jsou jim blízké. Žáci čtvrtých a pátých tříd se navíc zúčastnili přednášky s policií ČR o bezpečném internetu „Tvoje cesta on-linem“.

Daltonské učení-FG

-spočívá v tom, že dítě pracuje samostatně, svým tempem, samo volí pořadí předmětů a úkoly (předměty), které splnilo, zaznamená do výsledkové listiny.

1) Každé dítě vstupuje do hry (do vyučování) s mincemi v hodnotě: 1, 2, 5, 10, 20 a 50 Kč. Využije je k záznamu splněných úkolů ve výsledkové listině.

2) Učitelka připraví ve třídě stanoviště jednotlivých předmětů s úkoly.

3) Dětem je celá organizace na začátku vysvětlena a popsána, dostávají mince, začínají plnit úkoly v libovolném pořadí.

4) Dítě-žák po splnění úkolu rozhodne, jak si svůj výkon cení a jakou mincí se za svou práci odmění. Vystřihne a nalepí minci do řádku ke svému jménu pod příslušný předmět na výsledkové listině, která visí po celou dobu na viditelném místě ve třídě.

5) Takto dítě postupuje do té doby, než se mu podaří splnit všechny úkoly a má zaplněný celý řádek u svého jména (spotřebuje všechny mince).

6) Za splněnou práci dostává od učitelky žeton, který může v třídním obchůdku vyměnit za bonbón, obrázek, nálepku, diplom nebo jinou drobnost. Odměnou (za kterou mohou děti směnit žeton) může být i jednička z projektového vyučování do Čj, prvouky, vlastivědy, matematiky-investice do budoucna.

Za učitelky 1. stupně Mgr. Anna Vlčová