Výměnný pobyt v Polsku

Výměnný pobyt žáků naší školy v Polsku v rámci projektu V4

V pondělí 25. 9. vyrazilo 12 žáků 6. – 8. ročníku se třemi učiteli na týdenní výměnný pobyt do polského města Grudziadz. Přivítala nás paní učitelka Paulina Piszkalska spolu s dvanácti polskými žáky ze Základní školy gen. Tadeusza "Bora" Komorowskiego a jejich rodiči. Po vzájemném představení si rodiny děti odvezly domů.

V úterý 26. 9. jsme se všichni ráno sešli ve škole. Naši žáci si nejdříve školu prohlédli, a pak spolu s polskými žáky hovořili o svých zemích a plnili různé úkoly. Po obědě všichni zhlédli výstavu věnovanou stému výročí založení sportovního klubu Olympia Grudziadz SA a polskému atletu Bronislawu Malinowskému v městském muzeu. Nakonec navštívili muzeum věnované historii obchodu na řece Visle.

Ve středu jsme se vydali na výlet do Gdaňsku. Dopoledne jsme strávili v Evropském Centru Solidarity. Toto muzeum s knihovnou mapuje moderní dějiny Polska od nástupu komunistického režimu po jeho pád, který má kořeny právě v Gdaňsku. Po obědě jsme se prošli po historickém centru města a odpoledne jsme se jeli podívat k Baltskému moři, kde se i pár z nás vykoupalo.

Ve čtvrtek jsme pokračovali v aktivitách z úterý ve škole. Vytvořili jsme anglicko-česko-polský slovníček a seznámili se dalšími žáky z jiných škol v Grudziadzu. Před obědem jsme hráli tzv. „city game“. Chodili jsme ve dvojicích podle mapky po městě a odpovídali na otázky. Po obědě nás paní učitelka Paulina Piszalska naučila tzv. „line dance“ a na odpoledne nám připravily program naše rodiny.

V pátek jsme byli na celodenním výletě v Toruni. Nejdříve jsme si vyzkoušeli hudební nástroje v Zahradě hudebníků, potom jsme si prohlédli Šikmou věž. Navštívili jsme Dům Mikoláše Koperníka, ve kterém jsme se díky nejnovější multimediální technologie dozvěděli mnohé nejen o životě a díle Mikuláše Koperníka. Také jsme si prošli Staroměstské náměstí s radnicí a z jedné věže se podívali na město z výšky. Výlet jsme zakončili v Centru modernosti-Mlýnu vědomostí, kde jsme si vyzkoušeli různé experimenty a opravdu si to užili.

Poslední den našeho pobytu v Polsku se žáci i pan učitel Martin Soldán zúčastnili běžeckých závodů, které se zde každoročně pořádají na počest atleta Bronislawa Malinovského. Žáci běželi 800 m a 1500 m podle roku narození a pan učitel 10 km. Všichni skvěle reprezentovali naši školu. Odpoledne žáci prožili poslední den se svými polskými rodinami a v neděli ráno jsme všichni vyrazili na cestu domů. Za čtrnáct dní přijedou polští žáci se svými učiteli na návštěvu k nám do Němčic, kde spolu strávíme další týden plný různorodých aktivit a výletů a budeme jim moci oplatit jejich pohostinnost.